Droga po czwarty tytuł

09 kwietnia 2024

Sosnowiec – Warszawa. Mistrzostwa Polski Seniorów w szermierce

 

Zuza Cieślar znów to zrobiła. Czwarty raz z rzędu sięgnęła po tytuł mistrzyni Polski w szabli. W drodze po złoto nasza zawodniczka nie miała sobie równych. Pokonała każdą rywalkę, która stanęła z nią do walki, a marsz do końcowej wygranej rozpoczęła od kompletu sześciu zwycięstw w grupie.

 

Mistrzyni się rozpędza

Na początek zmagań w warszawskim Torwarze Zuza wygrała 5:3 z Julią Szelągowską z UKS Szabla Ząbki. Kolejne starcie to absolutna dominacja naszej szablistki, która 5:0 pokonała Martę Kozieł z KS AZS ASZWOJ Warszawa. Trzecia walka to pojedynek z Amelią Siwek z TMS Sosnowiec, w którym Cieślar triumfowała 5:2. Później Zuza trzy razy wygrała 5:0 pokonując kolejno: Amelię Ostrowską z UKS Akademia Szermierki Lublin, Lidię Tabędzką z Grodziskiego Klubu Szermierczego oraz Zuzannę Cichoń z O.Ś. AZS Poznań. Mimo że inne kandydatki do złota – Sylwia Matuszak z KKSz Konin i Małgorzata Kozaczuk z AZS AWF Warszawa – także wygrały wszystkie walki w grupach, to jednak Zuza miała najlepszy bilans trafień zadanych do straconych (+25) przy 23 Matuszak i 21 Kozaczuk, i to ona była rozstawiona w rundzie eliminacyjnej z numerem 1.

 

Rywalki bez szans

Walcząca efektownie i skutecznie Cieślar po kolei rozprawiała się z rywalkami, którym przyszło skrzyżować szable z mistrzynią. Najpierw nie dała najmniejszych szans Julii Mikulskiej – Bąk z UKS Hajduczek Olsztyn, którą rozgromiła 15:3. Później mimo ambicji i woli walki także Paulina Porada z TMS Sosnowiec nie była w stanie nawiązać równorzędnej walki – w starciu decydującym o awansie do ćwierćfinału przegrała z Zuzą 7:15. W walce o awans do półfinału rywalką Zuzy była Daria Skonieczna z UKS Szabla Ząbki. Długo żadna z zawodniczek nie mogła znaleźć sposobu na uzyskanie przewagi większej niż dwa, trzy punkty. Ostatecznie Zuza wygrała 15:12. W półfinale rywalką naszej szablistki była Zuzanna Lenkiewicz z TMS Sosnowiec. Początkowo walka miała dość wyrównany przebieg, ale później Cieślar włączyła wyższy bieg i ostatecznie triumfowała 15:10. W wielkim finale Zuza w podobnym stylu rozprawiła się z Sylwią Matuszak z KKSz Konin. Od początku pojedynek przebiegał pod dyktando naszej szablistki, a rywalka próbowała wszystkich sposobów, by odmienić sytuację na planszy. Był to jednak próżny trud. Zuza konsekwentnie zmierzała do celu, którym był mistrzowski tytuł. Cieślar wygrała 15:11 i po raz czwarty stanęła na najwyższym stopniu podium.

Andrzej Kaim

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.