Debiutanci i weterani
z workiem medali

19 marca 2024

Skawina. XIII Puchar Żubrów

Blisko 30-osobową reprezentację posłali do boju nasi trenerzy na turniej w Skawinie inaugurujący zmagania w cyklu Puchar Żubrów. Nasi szermierzy wystartowali w praktycznie każdej kategorii wiekowej przywożąc do domu worek medali. Jako jedyna na najwyższym stopniu podium stanęła Zośka Wolska startująca w kategorii młodziczek, która w finale pokonała 12:11 Oliwię Dwornik z Grodziskiego Klubu Szermierczego choć przegrywała już 5 punktami.

Jednak jak mawiał klasyk: nie ze mną te numery … Dwornik. Pasja, wytrwałość, hart ducha i wola walki to cechy charakteru, z których słynie Zosia. Pokazała je wszystkie w finałowej walce kiedy wydawało się, że rywalka ma złoto w kieszeni. Nasze „złotko” po drodze do wielkiego finału musiała eliminować klubowe koleżanki. Najpierw w ćwierćfinale pokonała Marysię Wójcik 12:10, zaś w półfinale Emilkę Lizak 12:8, która ostatecznie sięgnęła po brąz.

Kacper Karczmarczyk także z kategorii U14 zakończył zmagania na drugim miejscu przegrywając finał 3:12 z Dominikiem Zubko z TMS Sosnowiec. To nie była udana walka naszego zawodnika, który błyszczał od początku zmagań. Wygrał wszystkie walki w grupie, a w kolejnych rundach eliminacyjnych nie pozwalał rywalom na zdobycie więcej niż 6 punktów.

Turniejowe „bestie”

Grad medali ZKS przyniosły najmłodsze kategorie wiekowe. W gronie skrzatów brąz przypadł Nataszy Kocjan. W zuchach nasze dziewczyny wywalczyły trzy krążki. Srebro trafiło do Alicji Dominik, która uległa jedynie Stefani Mizak z KS Cracovia, a dwa brązowe medale trafiły do Heli Kaim, którą w półfinale pokonała Ala 8:7 i Hani Ziętal, która debiutowała w zmaganiach międzyklubowych.

W gronie zuchów brylowali absolutni debiutanci z naszego klubu. Alan Popławski zakończył rywalizację ze srebrem ulegając w finale zdecydowanie najlepszemu zawodnikowi w tej kategorii wiekowej Mikołajowi Kostraskiemu z AZS AWF Warszawa. Z brązem wraca do domu kolejne odkrycie turnieju w Skawinie czyli Jakub Paczkowski. W półfinale uległ on właśnie Alanowi 2:8. Wcześniej. W ćwierćfinale ta dwójka musiała poradzić sobie z innymi szermierzami z ZKS. Paczkowski okazał się lepszy od Patryka Wilka wygrywając 8:3, zaś Popławski wygrał 8:7 z Olkiem Dominikiem. Przegrani z ćwierćfinałów zajęli ostatecznie 5 miejsce – Wilk i 6 – Dominik.

Najtrudniejsza rywalizacja

Zdecydowanie najtrudniejsza rywalizacji miała miejsce w kategorii dzieci i to zarówno w żeńskim jak i męskim turnieju. W Skawinie rywalizowało 28 chłopców oraz 21 dziewcząt w tym ci zajmujący czołowe miejsca w rankingu krajowym. Najlepiej spisała się Natalka Maksym docierając do ćwierćfinału. W rundzie pucharowej najpierw wyeliminowała klubową koleżankę – Matyldę Leszczyńską wygrywając 10:2, zaś w kolejnym starciu była lepsza od Hanny Piguły z KKSz Konin i triumfowała 10:6. W walce o najlepszą czwórkę lepsza od niej okazała się Antonina Florek z Grodziskiego Klubu Szermierczego, której Natalka uległa 5:10. Florek ostatecznie zajęła 3 miejsce. Srebro trafiło do Michaliny Owczarczyk z AZS AWF Warszawa, a złoto do jej klubowej koleżanki Marianny Sosnowskiej. Drugi brąz wywalczyła Sofiya Marynets z UKS 13 Białystok.

W gronie chłopców najlepiej spisał się Antek Goździak, który zakończył zmagania na 14 pozycji.

Andrzej Kaim

Turniejowe wyniki

Dziewczęta U14: 1.Zofia Wolska, 3. Emilia Lizak, 8. Maria Wójcik, 11. Aleksandra Otok, 13. Magda Kowal, 16. Julia Bajer, 17. Maja Wlazło.

Chłopcy U14: 2. Kacper Karczmarczyk, 15. Szymon Pąk, 20. Jakub Gawle.

Dziewczęta U12: 8. Natalia Maksym, 15. Antonina Łysy, 16. Lena Pakuła, 17. Nadia Ginter, 20. Matylda Bochenek, 21. Matylda Leszczyńska.

Chłopcy U12: 14: Antoni Goździak, 23. Maksymilian Tarasin, 25. Bruno Roślicki, 27. Jan Hajduła.

Dziewczęta U10: 2. Alicja Dominik, 3. Helena Kaim, 3. Hanna Ziętal.

Chłopcy U10: 2. Alan Popławski, 3. Jakub Paczkowski, 5. Patryk Wilk, 6. Aleksander Dominik, 11. Marcel Gawle.

Dziewczęta U9: 3. Natasza Kocjan

Zosia Wolska wywalczyła w Skawinie pierwsze miejsce.