Czy dziewczyny podbiją świat?

29 listopada 2023

Przed zawodami Pucharu Świata Juniorów

 

Czy dziewczyny podbiją świat?

 

Z Tomaszem Dominikiem, trenerem ZKS oraz kadry narodowej juniorek w szabli o oczekiwaniach związanych ze startem jego podopiecznych w Pucharze Świata, który odbędzie się w tureckiej Antaly pomiędzy 1 a 3 grudnia rozmawia Andrzej Kaim.

 

  • Zanim przejdziemy do pytań związanych bezpośrednio z wyjazdem do Turcji najpierw chciałbym żeby podsumował Pan występ juniorek na niedawnym II Pucharze Polski Seniorów. W czołowej ósemce tego turnieju znalazły się trzy zawodniczki, które reprezentować będą nasz kraj w zmaganiach w Antaly. To chyba dobry prognostyk przed zmaganiami juniorek?
  • Zdecydowanie tak. Formę i klasę pokazała zwłaszcza Zuzanna Lenkiewicz z TMS Sosnowiec, która zakończyła zmagania w gronie seniorek na trzecim miejscu. Warto podkreślić, że w ćwierćfinale wygrała ona z Małgorzatą Kozaczuk (nr 3 rankingu krajowego seniorek), zaś w półfinale stoczyła zacięty bój z Sylwią Matuszak (liderka rankingu krajowego), w którym uległa jej zaledwie 12:15. Także Zuzanna Porada z TMS i nasza Gabrysia Wójcik zaprezentowały się z bardzo dobrej strony (odpowiednio 7 i 8 miejsce podczas II Pucharu Polski Seniorek – przyp. red.). Porada przegrała z Zuzą Cieślar 12:15, zaś Gabrysia uległa 14:15 Darii Skoniecznej, a rywalizowały z pierwszą i trzecią zawodniczką turnieju, które są jednocześnie liderką i piątą zawodniczką w klasyfikacji seniorek. Także Aniela Kozłowska z UKS Hajduczek Olsztyn oraz Maria Więckiewicz z UKS Szabla Ząbki pokazały się w rywalizacji z seniorkami z dobrej strony. Obje znalazły się w czołowej 16 PPS co niewątpliwe trzeba uznać za sukces.
  • Trzy z pięciu zawodniczek, które wystąpią w Turcji to szablistki z sosnowieckich klubów szermierczych. Jeśli spojrzeć szerzej na rywalizację szablistek w Polsce to w zasadzie na czołowych miejscach w kategoriach od młodziczek przez kadetki, juniorki aż po seniorki sosnowieckie kluby mają po dwie, a nawet trzy przedstawicielki w najlepszej czwórce w kraju. Pytanie brzmi jak wy, trenerzy to robicie, bo na pewno nie jest to przypadek?
  • Mimo że w Sosnowcu nie ma klas sportowych o profilu szermierki, a nabory do klubów są raczej skromne to jednak zawsze udaje się nam wyłowić utalentowane zawodniczki. Mam nadzieję, że sukcesy które odnoszą nasze podopieczne sprawią, że na sali treningowej pojawiać będą się nowe twarze.
  • Przejdźmy do zawodów w Turcji. To w zasadzie pierwszy start kadry juniorek na zawodach międzynarodowych w tym sezonie. Czy tak jak dziewczyny przebojem wdarły się do krajowej czołówki i to seniorek możemy oczekiwać, że teraz uczynią to samo na arenie światowej?
  • Mam nadzieję, że moje podopieczne zaprezentują się z dobrej strony. Jednak ważniejsze od sukcesu w postaci wysoko punktowanego miejsca jest dla mnie styl w którym walczą. Jeśli ich walki będą wypełnione technicznymi akcjami, będą realizować założenia taktyczne, nie będą działać sztampowo i powtarzalnie to uznam ich występ za udany.
  • Dziękuję za rozmowę.

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.