Ćwicz umysł i panuj nad emocjami

08 września 2023

Partnerzy gry miejskiej „Od skrzata do olimpijczyka”

 

Ćwicz umysł i panuj nad emocjami

 

Z Teodozjuszem Mzykiem prowadzącym w Sosnowcu Soward Smart Kids Academy o wyzwaniach, które czekają na dzieci i młodzież nie tylko podczas zmagań sportowych, nauki w szkole, ale także w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi, o tym jak ważna jest nauka panowania nad emocjami i bycie asertywnym oraz gdzie można nauczyć się tych umiejętności rozmawia Andrzej Kaim.

 

 • Zarówno w życiu codziennym, szkole czy też podczas rywalizacji sportowej dzieci i młodzież znajdują się pod presją, muszą sobie radzić z emocjami, często negatywnymi. W państwa ofercie macie m.in. kurs Mistrz Emocji. Czego młody sportowiec dowie się podczas tych zajęć?
 • Cały nasz kurs Soward Skills to tak naprawdę 8 kursów mistrzowskich, które łączą się w całość i każdy z nich jest jednakowo ważny. Co do pytania to w pełni zgadzam się z postawioną tezą. Sportowiec, aby odnosić sukcesy zarówno w sporcie, jak i poza nim, powinien doskonale radzić sobie z kontrolą swoich emocji. Uczymy dzieci je kontrolować, a to pozwala im unikać wybuchów złości lub histerii, gdy napotyka na trudne sytuacje czy gorycz porażki. Kontrolowanie emocji pozwala dziecku również na skuteczniejsze rozwiązywanie konfliktów. Dzieci, które radzą sobie ze swoimi emocjami, są bardziej skłonne do współpracy i szukania kompromisów. Na tym etapie dziecko nauczy się też aby być świadome swoich emocji i uczuć, a to pozwala mu lepiej rozumieć siebie i otaczający go świat. Taka umiejętność pozwala też wyrażać swoje potrzeby i myśli w zdrowy i konstruktywny sposób. Radzenie sobie z emocjami jest kluczowe dla zdrowego rozwoju dziecka. Dzieci, które nie potrafią zarządzać swoimi emocjami, mogą mieć trudności w nauce, w relacjach z rówieśnikami i w przystosowaniu się do zmian w życiu.
 • Także kursy Mistrz Poczucia Wartości czy też Mistrz Asertywności wydają się być wprost stworzone dla młodych sportowców. Proszę nam o nich odpowiedzieć.
 • Tak, zdecydowanie. Podczas zajęć z Mistrza Poczucia Wartości poruszamy m.in. takie zagadnienia jak samodzielność, odpowiedzialność, planowanie i organizacja. To bardzo ważne, ponieważ to dziecko określa swoje życiowe cele i dąży do ich realizacji, co w przypadku każdego sportowca jest sprawą kluczową, aby odnieść ponadprzeciętny sukces. Jeśli chodzi o Mistrza Asertywności to pół żartem, pół serio. Załóżmy, że młody sportowiec stoi przed decyzją podpisania życiowego kontraktu. Podpisanie tego kontraktu jeszcze niedawno było jego niespełnionym marzeniem, ale kierując się asertywnością i rozsądkiem odmówił jego podpisania, gdyż był dla niego po prostu niekorzystny. Banalny przykład, a jakże to ważna decyzja w jego dalszej karierze. Uczymy się także tego aby dziecko nie bało się pytać, wyrażać własnej opinii, nie ulegało manipulacji i było pewne siebie.
 • W wielu przypadkach młodzi ludzie mają problem z dyscypliną, planowaniem, ale też z relacjami zarówno z rówieśnikami jak i dorosłymi. Czy w waszej ofercie są kursy, które pomogą im w rozwiązaniu tych problemów?
  - Oczywiście. Tu na myśl przychodzi mi szósty etap naszego mistrza. Mistrz Relacji. Na nim nauczymy dziecko jak lepiej komunikować się z rówieśnikami czy dorosłymi, uczymy pracy i współpracy w grupie. Te umiejętności są bardzo ważne w dorosłym życiu zawodowym. Tak jak wspomniałem wcześniej nasz kurs to 8 kursów mistrzowskich łączących się w całość i każdy z nich jest ważny. Zwieńczeniem ich wszystkich jest ostatni i niezwykle ciekawy - Mistrz Przedsiębiorczości. To tu właśnie dziecko nauczy się odpowiedzialności, dyscypliny i planowania.
 • Z pewnością kursy, które oferujecie mogą nauczyć dzieci wielu umiejętności. Jednak czy nie są one zbyt czasochłonne?
 • Rozumiem obawy odnośnie czasochłonności takich kursów, ale warto podkreślić że inwestycja w rozwój takich umiejętności przynosi długofalowe korzyści. Choć takie kursy nie należą do najkrótszych to jednak uczą dzieci lepszego przyswajania wiedzy, doskonalenia umiejętności myślenia i skupienia co stanowi klucz do sukcesu w nauce jak i później w dorosłym życiu. Dlatego warto postrzegać je jako inwestycję w przyszłość swojego dziecka tak aby miało dobre życie. Przecież nam rodzicom, którym sam jestem zależy na tym najbardziej.
 • Państwa instytucja jest jednym z naszych partnerów w grze miejskiej „Od skrzata do olimpijczyka”. Czy w pańskiej ocenie takie projekty jak nasz, które wymagają rozmaitych umiejętności są przydatne w rozwijaniu pasji i umiejętności młodych ludzi?
 • Tak, jak najbardziej. Takie gry rozwijają u dzieci umiejętności rozwiązywania problemów, komunikację, współpracę, a przede wszystkim kreatywność. Podczas gier często stają przed nietypowymi zadaniami i wyzwaniami, które właśnie wymagają kreatywności i myślenia poza schematami. Gry miejskie zachęcają również młodych ludzi do odkrywania swojego otoczenia. To może pobudzać ich ciekawość i pasję do podróżowania i poznawania świata.
 • Dziękuję za rozmowę.

 

Idź na lekcję próbną

Placówki Soward Smart Kids Academy mieszczą się w Sosnowcu w siedzibie szkoły języka angielskiego Be English (prowadzi ją Magdalena Mzyk, żona naszego rozmówcy, a 9 września br. mija dokładnie 10 lat od uruchomienia pierwszej).

Placówki Soward Smart Kids Academy mieszczą się przy ul. Piłsudskiego 41, ul. Pięknej 2A i ul. Hubala-Dobrzańskiego 70 w Sosnowcu. Na zajęcia można zapisać się pod numerem tel. 503 44 39 17 lub przez formularz https://smartkids.soward.eu/lokalizacje/sosnowiec/. Każde dziecko może też wziąć udział w zajęciach pokazowych oraz bezpłatnej pierwszej lekcji próbnej.

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.