Brązowe powody radości

31 stycznia 2024

Sosnowiec – Olsztyn. Mistrzostwa Polski Juniorów

 

Po Mistrzostwach Polski Juniorów w szabli, które rozegrano w Olsztynie mamy kilka powodów do radości i dumy. Gabi Wójcik wywalczyła brązowy medal w turnieju indywidualnym, a Kalina Kordel obroniła szóste miejsce z poprzedniego roku. Także Agata Sajnóg i Marta Aksamit poprawiły swoje osiągnięcia. W turnieju drużynowym tym razem nasz zespół wywalczył brązowe medale, zaś pokaz szermierczego kunsztu, który dała Gabi w starciu z Anielą Kozłowską z Hajduczka Olsztyn na długo zapadnie wszystkim w pamięć.

 

Pokaz siły

Zacznijmy jednak od turnieju indywidualnego. Najlepiej w starciach grupowych zaprezentowała się Gabi Wójcik, która wygrała wszystkie sześć starć. Ciut słabiej zaprezentowały się Kalina Kordel notując cztery zwycięstwa w pięciu starciach oraz Marta Aksamit, wygrywając trzy razy na pięć prób. Z pewnością Agata Sajnóg nie może powiedzieć, że walki w grupach poszły po jej myśli. Wygrała zaledwie raz w pięciu walkach, ale zdołała awansować do fazy pucharowej.

Już pierwsze starcie z udziałem Agaty w 1/64 zmagań okazało się istnym dreszczowcem. Nasza szablistka awansowała dalej po wyszarpanym, jednopunktowym zwycięstwie nad Zuzanną Cichoń z O.Ś. AZS Poznań. Pozostałe nasze zawodniczki do zmagań przystąpiły od etapu 1/32.

W walce o 1/16 wewnątrzklubowy pojedynek stoczyły Kalina i Marta. Dużo lepsza okazała się ta pierwsza, która wygrała 15:5, zaś Marta ostatecznie została sklasyfikowana na 22 pozycji. Bez problemów do najlepszej 16-tki awansowała również Gabrysia Wójcik, która dała pokaz siły i umiejętności wygrywając 15:4 z Julią Szelągowską z UKS Szabla Ząbki. Ponownie najwięcej emocji dostarczyła nam Agata, która zmierzyła się ze znacznie wyżej notowaną Pauliną Poradą z TMS Sosnowiec. Nasza szablistka wygrała 15:11 sprawiający tym niespodziankę.

 

Niewiele zabrakło

Dwie spośród trzech naszych zawodniczek, które pozostały w walce o mistrzowski tytuł awansowały do ćwierćfinałów. Gabi pewnie pokonała 15:7 Amelię Ostrowską z UKS Akademia Szermierki Lublin, Kalina wyeliminowała Lidię Tabędzką z Grodziskiego Klubu Szermierczego wygrywając 15:12. Jedynie Agata musiała uznać wyższość rywalki. Ewa Wasilewska z UKS 13 Białystok pokonała naszą zawodniczkę 15:13 i to ona znalazła się wśród najlepszej ósemki, zaś Agata została sklasyfikowana na 16 pozycji.

Do ćwierćfinału kluby z Zagłębia Dąbrowskiego wprowadziły aż 5 zawodniczek: TMS – 3 i ZKS – 2. Na tym etapie doszło do niemałej niespodzianki gdyż do półfinału nie awansowała liderka krajowego rankingu Zuzanna Lenkiewicz z TMS. Przegrała 14:15 ze swoją klubową koleżanką: Zuzanną Poradą. Do półfinału nie awansowała także Kalina Kordel, która przegrała z Anielą Kozłowską z UKS Hajduczek Olsztyn 10:15. Tym samym nasza reprezentantka zakończyła zmagania na 6 miejsce, tak jak w poprzednich mistrzostwach. Bez problemów do najlepszej czwórki awansowała Gabi, która wzięła odwet na Wasilewskiej, którą ograła 15:6. Skład półfinalistek uzupełniła Maria Więckiewicz z UKS Szabla Ząbki, która wygrała z kolejną sosnowiczanką – Emilią Habryn z TMS.

W półfinale z Więckiewicz wydawało się, że Gabrysia wreszcie dopnie swego i uda się jej pokonać rywalkę, która napsuła naszej zawodniczce dużo krwi w tym sezonie. Niestety ponownie lepsza okazała się rywalka, która wygrała 15:13. Ostatecznie więc Gabrysia zakończyła turniej z brązowym medalem, podobnie jak Aniela Kozłowska, która uległa Zuzannie Poradzie 14:15 w drugim półfinale. Mistrzynią Polski została Porada, która wygrała z Więckiewicz 15:12.

 

Andrzej Kaim

 

Turniej drużynowy

Liderka na wagę medalu

 

Nasza drużyna przed rokiem w turnieju drużynowym wywalczyła srebrne medale. Tym razem nasze dziewczyny również stanęły na podium, lecz medale przywiozły do domu brązowe. Dwa pierwsze miejsca przypadły innymi sosnowieckim drużynom: TMS I ponownie sięgnął po złoto, a TMS II wywalczył srebrne krążki.

Początkowo wydawało się, że nasze dziewczyny mogą powtórzyć sukces sprzed roku. Zaczęły walkę o drużynowe mistrzostwo kraju od spokojnego zwycięstwa 45:33 nad UKS 13 Białystok. W półfinale jednak trafiły na TMS II, którego zawodniczki nie dały naszym najmniejszych szans i pewnie wygrały 45:37. Walkę o złoto rozstrzygnęły między sobą zawodniczki z TMS, zaś nam przyszło walczyć o brązowe krążki. Przez większość walki rywalki z UKS Hajduczek Olsztyn dominowały. Przed ostatnią zmianą olsztynianki prowadziły już 40:34. Mecz zamykały dwie brązowe medalistki turnieju indywidualnego: nasza Gabi Wójcik i Aniela Kozłowska. Śmiało możemy napisać, że gdyby nie Gabrysia to z medali cieszyłyby się przeciwniczki. Jednak nasza liderka wygrała 11:1 i to dzięki jej umiejętnościom, woli walki i determinacji ZKS stanął na najniższym stopniu podium.

AK

 

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.