Bez urodzinowego prezentu

15 stycznia 2024

Olsztyn. III Puchar Polski Juniorów w szabli

Nie ma co ukrywać. Liczyliśmy na znacznie więcej niż 9 miejsce Gabrysi Wójcik i 14 Kaliny Kordel podczas III Puchar Polski Juniorów w szabli, który w sobotę rozegrany został w Olsztynie. Szczególnie mocno trzymaliśmy kciuki za Gabi, która właśnie w tym dniu obchodziła 18-te urodziny. Mieliśmy nadzieję, że uda się jej wywalczyć medal i solenizantka sprawi przede wszystkim sobie, ale także wszystkim jej sympatykom i kibicom szermierki wspaniały prezent. Stało się niestety inaczej.

Mocne wejście

Gabi bardzo dobrze spisała się podczas walk grupowych. Wygrała wszystkie sześć starć i do fazy pucharowej przystąpiła jako zawodniczka rozstawiona z numerem 3. Nieco słabiej w grupie zaprezentowała się Kalina Kordel. Zwyciężyła cztery razy w sześciu starciach i po walkach grupowych sklasyfikowana została na 13 miejscu w gronie 42 zawodniczek biorących udział w turnieju.

Zarówno Gabrysia jak i Kalina nie musiały walczyć w pierwszej rundzie pucharowej lecz do zmagań przystąpiły od etapy 1/32. Obydwie szablistki ZKS bez większych problemów zameldowały się w 1/16 turnieju. Kordel pokonała 15:8 Martę Nowak z O.Ś. AZS AWF Poznań, zaś Wójcik zdeklasowała Małgorzatę Kobać z UKS 13 Białystok wygrywając 15:3.

Silne rywalki

W walce o ćwierćfinał nasze zawodniczki trafiły na czołowe postaci w kategorii juniorów i juniorów młodszych w polskiej szabli Gabi trafiła na drugą w klasyfikacji krajowej Marię Więckiewicz z UKS Szabla Ząbki. Po epickiej walce pełnej zwrotów akcji niestety to rywalka awansowała do dalszej części turnieju gdyż wygrała 15:14. Z kolei Kalinie przyszło zmierzyć się z Lidią Tabędzką z Grodziskiego Klubu Szermierczego. Przeciwniczka była tego dnia zdecydowanie lepsza. Wygrała 15:7 i pewnie awansowała do ćwierćfinału.

Sosnowieckie triumfy

Mimo że szablistki z ZKS nie zdołały wywalczyć medali podczas zawodów w Olsztynie to sosnowiecka szabla ma z czego się cieszyć. Karolina Homan z TMS wywalczyła złoto, zaś Zuzanna Porada brąz. Podium uzupełniły jeszcze: Aniela Kozłowska z UKS Hajduczek Olsztyn (srebro) i Ewa Wasilewska z UKS 13 Białystok (drugi brąz). W czołowej ósemce znalazła się jeszcze Paulina Porada z TMS, która została sklasyfikowana na 6 pozycji. Do czołowej 16-tki turnieju awansowały jeszcze dwie inne zawodniczki z Sosnowca: Emilia Habryn i Amelia Siwek z TMS.

Andrzej Kaim

Kadeci bez szans

Bez sukcesów, nawet minimalnych zakończyli swój udział w turnieju męskiej szabli Jan Michoń i Mateusz Grabis. Nie zdołali odnieść ani jednego zwycięstwa w grupach, choć kilka pojedynków Janka zakończyło się minimalną wygraną rywali 5:4. Żaden z naszych szablistów nie awansował do fazy pucharowej. Michoń został sklasyfikowany na 50, zaś Mateusz na 55 miejscu. Najlepiej z sosnowiczan wypadł Bartosz Marker z TMS, który awansował do ćwierćfinału i ostatecznie zajął 6 miejsce. Wygrał Benedykt Denkiewicz (UKS Szabla Ząbki), który w finale pokonał brata-bliźniaka Aleksandra. Podium uzupełnili: Konstanty Kutek (MUKS Victor Warszawa) i Krzysztof Dowgierd (UKS Hajduczek Olsztyn).