10 lat minęło jak jeden dzień

12 października 2023

Nasze wywiady. Porozmawiajmy m.in. o jubileuszu klubu

 

10 lat minęło jak jeden dzień

 

Z Beatą Rak, prezeską Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego i Śląskiego Związku Szermierki oraz członkinią zarządu Polskiego Związku Szermierczego, o tym dlaczego Sosnowiec musiał zrezygnować z organizacji Pucharu Świata Juniorów, planach na sezon szermierczy 2023/2024 oraz jubileuszu 10-lecia istnienia ZKS rozmawia Andrzej Kaim.

 

  • W tym roku po raz pierwszy od wielu lat w Sosnowcu nie odbędą się zawody Pucharu Świata Juniorów w szabli. Z jakich powód odebrano naszemu miastu szermiercze święto?
  • Niezmiennie od 19 lat w Sosnowcu odbywały się zawody Pucharu Świata Juniorów w szabli kobiet i mężczyzn. Niestety w tym roku nie będziemy gościć najlepszych szermierzy młodego pokolenia z całego świata. Tak naprawdę zdecydowały o tym względy polityczne związane z wojną w Ukrainie. 10 marca 2023 roku Kongres Światowej Federacji Szermierczej (FIE) podjął decyzję o dopuszczeniu zawodników z Rosji oraz Białorusi do zawodów rozgrywanych pod egidą FIE. Nie chcemy rywalizować z Rosjanami i Białorusinami – zresztą nie tylko my – świat i Europa również nie dopuszczają do takich sytuacji, w związku z tym Polski Związek Szermierczy podjął decyzję o odwołaniu zawodów PŚ w Sosnowcu. Podejmiemy wszelkie kroki, aby PŚ do Sosnowca powrócił w następnym sezonie szermierczym.
  • We wrześniu rozpoczął się nowy sezon szermierczy. W minionym ZKS miał wiele podwód do świętowania. Zuza Cieślar i Krzysiek Kaczkowski obronili tytuły mistrzów kraju (po raz trzeci z rzędu mistrzynią została Z. Cieślar, po raz drugi K. Kaczkowski – przy. red.), drużyna seniorek wywalczyła złoto na MP, a wisienką na torcie było zwycięstwo Kaczkowskiego w Turnieju o Szablę Wołodyjowskiego i srebro Igrzysk Europejskich. Czy nowy sezon może być jeszcze lepszy od poprzedniego?
  • Pewnie, że może być lepszy i mam nadzieję, że będzie. Będziemy trenować i solidnie przygotowywać się do wszystkich zawodów. Mamy wspaniałych zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych i  w każdej z nich możemy zdobywać medale. Mamy wspaniałych trenerów, którzy wszystkie swoje siły wkładają w przygotowanie zawodników. To oni układają zawodnikom  plany treningowe dopasowując je do kalendarza imprez szermierczych. Sezon będzie trudny, bo przedolimpijski. Pamiętajmy, że trwają cały czas kwalifikacje do IO w Paryżu, a trójka naszych zawodników ma szansę by na nie pojechać. Są to Zuza Cieślar, Angelika Wątor i Krzysztof Kaczkowski. W tym miejscu warto podkreślić, że dzięki Arkadiuszowi Chęcińskiemu, Prezydentowi Sosnowca cała trójka otrzymała z miejskiego budżetu stypendia na indywidualny tok przygotowania się do IO w Paryżu. Serdecznie dziękuję Panu Prezydentowi nie tylko za wsparcie finansowe, ale przede wszystkim za wiarę w umiejętności naszych podopiecznych. Mimo że stoją oni w obliczu wielkiego wyzwania, bo wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej jest niezwykle trudnym zadaniem to wierzę w moich zawodników. Mam nadzieję, że zrobią wszystko, by środki uzyskane z miasta zainwestować w siebie. Nie można też zapomnieć o pomocy, której udzielił nam PZS finansując indywidualny program przygotowań do IO dla Krzysia Kaczkowskiego. Już w październiku nasz zawodnik jedzie do Francji, by pod okiem Christiana Bauera, jednego z najwybitniejszych trenerów szermierczych przygotowywać się do walki o kwalifikację olimpijską. A ja z całej siły trzymam kciuki, by operacja IO Paryż zakończyła się sukcesem.
  • Trwający sezon ma szczególne znaczenie dla ZKS. W przyszłym roku klub będzie obchodził 10-lecie istnienia. Wiem, że macie plany, by w nietuzinkowy sposób uczcić jubileusz. Proszę uchylić rąbka tajemnicy?
  • Mamy plany i kilka pomysłów na to jak uczcić nasz jubileusz. Powiem szczerze, że gdy w 2014 roku, kiedy zakładaliśmy ZKS kosztowało nas to wiele wyrzeczeń, nerwów, a wręcz desperacji. Patrząc na nasze dokonania z perspektywy tych 10 lat mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że nie tylko daliśmy radę, ale stworzyliśmy jeden z najlepszych klubów szermierczych w Polsce, a może nawet najlepszy. Tak. Zdecydowanie najlepszy. Wszystkim ludziom, którzy przyczynili się do założenia ZKS należy się wielki szacunek, czapki z głów przed nimi. A co chcemy zrobić w jubileuszowym roku? Przez cały 2024 rok będziemy obchodzić jubileusz. Zaczniemy balem szermierza, później przy okazji organizacji Mistrzostw Polski Seniorów w Szabli Kobiet i Mężczyzn (oczywiście jeżeli PZS przydzieli nam organizację tego turnieju) chcemy zorganizować uroczystą galę połączoną z  wręczaniem nagród i odznaczeń państwowych, resortowych i odznaczeń Polskiego Związku Szermierczego. W grudniu przyszłego roku planujemy spotkanie w gronie założycieli klubu, trenerów, działaczy, zaproszonych gości z urzędów współpracujących z nami, przedstawicielami Polskiego Związku Szermierczego i Śląskiego Związku Szermierczego. To są plany a czas pokaże co uda nam się zorganizować.
  • Mimo, że nie będziemy gościć w tym roku najlepszych szermierzy młodego pokolenia z całego świata to już wkrótce okaże się jakie imprezy rangi mistrzowskiej zorganizuje ZKS. O organizację jakich imprez wystąpiliście do PZS.
  • Chcemy, by ten ważny dla naszego klubu jubileuszowy rok był nie tylko okazją do świętowania dla nas, ale także całej szermierczej społeczności w Polsce. Dlatego wystąpiliśmy do PZS z wnioskiem o zorganizowanie imprez mających rangę mistrzostw kraju, ale także zawodów z cyklu Pucharu Polski w różnych kategoriach wiekowych. Jeżeli Komisja ds. Kalendarza działająca przy PZS przychyli się do naszej prośby to jesteśmy gotowi na to, by w Sosnowcu zorganizować Mistrzostwa Polski Seniorów w szabli kobiet i mężczyzn (kwiecień 2024) oraz III Puchar Polski Seniorów w szabli kobiet i mężczyzn (marzec 2024). Ubiegamy się także o organizację II Pucharu Polski Juniorów w szabli kobiet i mężczyzn (październik 2024), III Pucharu Polski Juniorów Młodszych w szabli kobiet i mężczyzn (listopad 2024) oraz II Pucharu Polski Seniorów w szabli kobiet i mężczyzn (listopad 2024). Jak widać po doborze imprez nie chcemy skupiać się wyłącznie na seniorach, ale zaprosić do Sosnowca także szablistów i szablistki z innych kategorii wiekowych. Sądzę, że po 20 października br. PZS ogłosi szczegółowy kalendarz na sezon 2023/2024 i będziemy mogli cieszyć się z przyznania nam prawa do organizacji wielu turniejów. Od razu podkreślę, że Śląski Związek Szermierczy wystąpił do PZS z wnioskiem o organizację Mistrzostw Polski Młodzików w szabli dziewcząt i chłopców. Mamy nadzieję, że także ta impreza odbędzie się na naszym terenie co oznaczałoby, że kolejne mistrzostwa kraju zawitają do Zagłębia i Śląska.
  • Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę realizacji jeśli nie wszystkich to zdecydowanej większości planów i projektów. Cieszę się, że mogłem porozmawiać z przedstawicielką tych osób w ZKS, których nie widać na co dzień na łamach gazet czy portali informacyjnych, a ich wkład w codzienne funkcjonowanie klubu jest ogromny. W końcu to od pracy i zaangażowania działaczy zależą warunki pracy trenerów i zawodników.

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.