„Diablątka” i atutowy król

29 kwietnia 2024

Sosnowiec – Oborniki Śląskie. Przed Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży

 

Rozpoczynamy operację OOM 2024 czyli Mistrzostwa Polski do lat 17. Już we wtorek trójka naszych zawodniczek: Zosia Wolska, Emilka Lizak i Marysia Wójcik znanych też jako „Diablątka” trenujące pod okiem Wielkiej Trójki: Michał Kochan, Tomasz i Grzegorz Dominik oraz głodny sukcesów po kilkumiesięcznej przerwie Kuba Kieca prowadzony przez Leszka Chłostę zawalczą w żeńskim i męskim turnieju indywidualnym w Obornikach Śląskich. Dzień później cała czwórka wraz z Olą Otok, Jankiem Michoniem, Mateuszem Grabisem i Kacprem Karczmarczykiem wystartuje w turniejach drużynowych.

 

Przed „Diablątkami” niełatwe zadanie. Nasze 13- i 14-latki staną do boju z o wiele starszymi szablistkami. Pamiętajmy jednak, że Agentka 001 – Zosia W. podczas Pucharu Polski Kadetów rozgrywanego w Sosnowcu awansowała do najlepszej ósemki. Z kolei Agentki 002 – Emilka L. i 003 – Marysia W. toczą z nią zarówno podczas sparingów jak i turniejów młodziczek zażarte boje. A cała trójka legitymuje się „licencjami na wygrywanie”.

- Liczę na medal – mówi Zosia Wolska. – Byłam już w najlepszej ósemce turnieju kadetek więc pora wykonać kolejny krok. Z pewnością mam teraz większe umiejętności i dużo więcej doświadczenia niż kilka miesięcy temu.

 

Czarnym koniem w gronie szablistów może okazać się Kuba Kieca. Co prawda sam przyznaje, że przerwa w treningach i absencja na wielu turniejach sprawiła, że dopiero wraca do dawnej formy. Jednak w Turnieju O Puchar Zagłębia udowodnił, że nie można wykluczyć go z grona kandydatów do medali MP do lat 17.

- Nie będzie łatwo, ale mam zamiar wrócić do domu z medalem – mówił Kuba Kieca w krótkiej rozmowie po wywalczeniu brązowego medalu podczas tej imprezy. – Od chwili gdy wróciłem do regularnych treningów ciężko pracuję i postępy widać na każdym treningu i w każdej walce.

 

Dużo bardziej stonowani są w swoich ocenach medalowych szans naszych zawodniczek i zawodników klubowi trenerzy, choć każdy z nich podkreśla, że niespodzianki w sporcie to codzienność.

- Mistrzostwa Polski do lat 17 to bardzo ważny turniej – podkreśla Leszek Chłosta. – Pamiętajmy jednak, że nasze dziewczyny to bardzo młode zawodniczki w porównaniu z faworytkami imprezy. Jeśli chodzi o turnieje drużynowe to w mojej ocenie awans zarówno żeńskiego jak i męskiego zespołu do najlepszych ósemek będzie doskonały wynikiem. Występ Kuby Kiecy to naprawdę wielka niewiadoma.

 

Z kolei trener Kochan podkreśla, że sam awans na Mistrzostwa Polski do lat 17 tak młodych zawodniczek jest sukcesem, który pokazuje, że przed nimi wiele wspaniałych lat w szermierce.

- Może jeszcze nie podczas najbliższych turniejów OOM, ale w ich kolejnych odsłonach nasze dziewczyny będą należeć do faworytek – mówi M. Kochan.

 

Podobnego zdania jest Tomasz Dominik, który bacznie przygląda się poczynaniom naszych zawodniczek jako szkoleniowiec kadry narodowej kadetek i juniorek.

- Jestem przekonany, że nie będziemy musieli czekać kilku lat, żeby cieszyć się z sukcesów naszej ekipy w rywalizacji z dużo starszymi zawodniczkami – mówi T. Dominik.

 

Nasza ekipa do Obornik Śląskich wyrusza już w poniedziałek. Do rywalizacji uczestnicy OOM przystąpią około godz. 9.30 we wtorek, a na godz. 15.00 zaplanowane są starcia półfinałowe. Indywidualnych zwycięzców turnieju poznamy ok. godz. 17.30. Turnieje drużynowe rozpoczną się w środę o godz. 9.00, zaś mistrzowskie zespoły poznamy ok. godz. 13.00.

Andrzej Kaim

W naszej talii mamy obiecujące trzy damy i nieprzewidywalnego króla. 

Zdjęcia i kolaż: Przemek Paśnik

Zagłębiowski Klub Szermierczy 

41-219 Sosnowiec

 

+48 505 803 773

 

zkssosnowiec@interia.pl

Obserwuj nas

Godziny treningów

Poniedziałek: 17.30-18.30

 

Wtorek: 16.30-18.30

 

Środa: 18.3-20.30

 

Czwartek: 16.30-18.30

 

Piątek: 18.30-20.30

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.